rotakolik > yeme-içme > Saraybosna'da ne yemek yenir, ne içilir?

Saraybosna’da ne yenir?

Ćevapi (Köfte)
Saraybosna’da en çok bulabileceğiniz yemek Ćevapi(köfte). Üsküp, Mostar, Belgrad ve diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi Saraybosna’nın da en çok tercih edilen yemeğidir. Metal tabakta yağlanmış pide arasında, tercihe göre kaymaklı (Ćevapi sa kajmakom), ve bol kepçe olarak gelen porsiyonlar midenize eşsiz bir ziyafet çekecektir. Benim tercihim, Baščaršija (Başçarşı) içinde yer alan “ĆEVABDŽINCA PETICA FERHATOVIĆ” isimli restaurant. Nezih bir ortam, lezzetli yemekler ve aynı zamanda hijyen arayan kişilerin muhakkak burayı tercih etmesi gerekir. Restaurant hakkında genel bilgi, güncel menü ve fiyatlara vermiş olduğum bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ćevapi (Köfte)

Gezilecek yerler ile ilgili detayları “Saraybosna’da Nereye Gidilir? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Burek (Kıymalı Börek)
Boşnak Böreği, üzerine kitaplar yazılacak; methiyeler düzülecek cinsten bir yemek. Saraybosna geziniz boyunca çok tercih edeceğinizden emin olabilirsiniz. Boşnak Böreği’nin Burek (kıymalı), Pileči burek (tavuklu), Sirnica (peynirli), Zeljanica (ıspanaklı), Krompiruša (patatesli) ve efsanevi Buredžici ( sarımsaklı yoğurtlu boşnak mantısı) olmak üzere pek çok çeşidi bulunmaktadır. Benim tercihim “Buregdžinica Oklagija” isimli restaurant. 1946’dan beri açık olan restaurantaki börekler oldukça lezzetlidir. Baščaršija (Başçarşı) içerisinde yer alan Bravadžiluk caddesinde yer almaktadır.

Burek (Kıymalı Börek)

Bosnanska Kafa (Boşnak Kahvesi)
Baščaršija (Başçarşı)’da lezzeti dünyanın dört bir yanına yayılmış Bosnanska Kafa (Boşnak Kahvesi) bulunur. Kokusuyla içmem diyenleri bile dükkana çeker. Kahveler kulpsuz fincanlarda servis edilir. Bunun sebebi, fincanı baş parmak ve işaret parmağınızla tuttuğunuzda hilal ortaya çıkar ve fincanın altındaki tepside genellikle yıldız sembolü mevcuttur. İkisi birlikte “ay ve yıldızı” temsil eder. Caffe Bar Andar, Baščaršija (Başçarşı) yakınlarında yer alan Sarači caddesinde yer almaktadır. Hem güzel bir mekan, hem de iç tasarımı gerçekten çok ilginç.

Bosnanska Kafa (Boşnak Kahvesi)

Sarajevsko Pivara (Sarajevsko Birası)
1864 yılında kurulan Sarajevsko bira fabrikası, Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü Avrupa topraklarında, üretiminin kesintiye uğramadığı tek bira fabrikasıdır. Bosna-Hersek’teki kendi su kaynağına sahip tek bira fabrikasıdır. Alkol kullananlar tercih edebilir.

Sarajevsko Pivara

Saraybosna Yeme-İçme Ortalama Fiyatları:

Çay – Kahve: 2-3 KM

10’lu Ćevapi: 7 KM

Yogurt: 1 KM

Porsiyon Burek: 3-4 KM

Trileçe: 2-3 KM

Salatalar: 3-5 KM

Kola: 3–4 KM

Alkollü İçecekler: 3-6 KM

Minerali su, soda: 1,5–2,5 KM

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir