rotakolik > yeme-içme > Mostar'da ne yemek yenir, ne içilir?

Mostar’da ne yenir?

Mostar’ın en ünlü yemeklerinden birisi Sogan Dolma yani soğan dolmasıdır. Kıyma, pirinç, domates püresi, paprikadan oluşan harcı ile doldurulan soğanlar, sarımsaklı yoğurt veya kaymak ile servis edilir. İçi kaymakla doldurulmuş bir çeşit biber turşusu olan Soka. Yemeklerin yanında servis edilebilir, ayrıca da isteyebilirsiniz.

Sogan Dolma (Soğan Dolması)

Boşnak Böreği, üzerine kitaplar yazılacak; methiyeler düzülecek cinsten bir yemek. Boşnak Böreği’nin Burek (kıymalı), Pileči burek (tavuklu), Sirnica (peynirli), Zeljanica (ıspanaklı), Krompiruša (patatesli) ve efsanevi Buredžici (sarımsaklı yoğurtlu boşnak mantısı) olmak üzere pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Burek (Kıymalı Börek)

Ćevapi (Köfte), Üsküp, Saraybosna, Belgrad ve diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi Mostar’ın da en çok tercih edilen yemeklerinden biridir. Metal tabakta yağlanmış pide arasında, tercihe göre kaymaklı (Ćevapi sa kajmakom), ve bol kepçe olarak gelen porsiyonlar midenize eşsiz bir ziyafet çekecektir.

Ćevapi (Köfte)

Lezzeti dünyanın dört bir yanına yayılmış Bosnanska Kafa (Boşnak Kahvesi), pişirme yöntemi olarak Türk Kahvesi’ne benzese de, içine şeker katılmaz ve şeker yanında servis edilir. Kahveler kulpsuz fincanlarda servis edilir. Bunun sebebi, fincanı baş parmak ve işaret parmağınızla tuttuğunuzda hilal ortaya çıkar ve fincanın altındaki tepside genellikle yıldız sembolü mevcuttur. İkisi birlikte “ay ve yıldızı” temsil eder.

Bosnanska Kafa (Boşnak Kahvesi)

Neretva Nehri’nin her iki yanında, enfes manzaralarıyla pek çok restaurant yer almaktadır. Bun restaurantlar arasından dilediğinizi seçip, yemeğinizle manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Dilerseniz kahve keyfi yapmak için de ideal. Balkan ülkelerinin çoğunda olduğu bu şehirde de hayat yavaş akıyor, dolayısıyla servis hızı size yavaş gelebilir. Aman dikkat, ağzınızın tadı bozulmasın!

Köprü ve Nehir Manzaralı Restaurantlar

Gezilecek yerler ile ilgili detayları “Mostar’da nereye gidilir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Mostar Köprüsü Manzaralı Restaurantlar Haritası

Neretva Nehri’nin kenarında bulunan restorantlardan köprünün manzarası bu şekilde gözüküyor.

Restauranttan Manzara

Bir İtalyan dondurması olmasa da, Mostar’da da güzel dondurma yapılıyor. Eski Şehir merkezindeki “Dolce & Co” isimli şirin dondurma dükkanında pek çok çeşit dondurma mevcut. Zevkinize göre tercih edebilirsiniz.

“Dolce & Co” Dondurma Dükkanı

Mostar Yeme-İçme Ortalama Fiyatları:

Çay – Kahve: 2-3 KM

10’lu Ćevapi: 7 KM

Yogurt: 1 KM

Porsiyon Burek: 3-4 KM

Trileçe: 2-3 KM

Salatalar: 3-5 KM

Kola: 3–4 KM

Alkollü İçecekler: 3-6 KM

Minerali su, soda: 1,5–2,5 KM

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir