rotakolik > gezi notları > Mostar hakkında genel bilgi

Mostar

Kelime anlamı “Köprü Bekçisi” olan Mostar, adını tarihi Mostar Köprüsü‘nden (Stari Most) almaktadır. Saraybosna’nın 130 km güney batısında yer alan şehir, Bosna-Hersek’in en çok turist çeken yerlerinden biridir. İncir, üzüm, nar, kuşburnu, limon ağaçları ile dolu bahçeleri ve içinden akan zümrüt yeşili Neretva Nehri ile meşhurdur.

Neretva Nehri

Bu şehir, Yugoslavya İç Savaşı‘nın en şiddetli geçtiği şehirlerden birisidir. 9 Kasım 1993‘te Hırvat tankları tarafından yıkılan tarihi köprü; 1997-2004 yılları arasındaki restorasyon çalışmaları ile orijinaline uygun bir şekilde, yeniden yapılmıştır.Savaşta yaşanan yıkımın izleri bugün bile gözükmektedir.

Savaşın İzleri, Mostar

Para Birimi
Bosna- Hersek’in para birimi Konvertibl Mark’tır. Uluslararası kısaltması BAM’dır, ancak halk dilinde KM olarak kullanmaktadır. 1 Euro yaklaşık olarak 2 Konvertibl Mark’a eşittir.

Ulaşım
Şehir içi ulaşımda gezilebilecek tüm yerler yürüme mesafesindedir. Mostar – Saraybosna arası çalışan “Autoprevoz” isimli otobüs firması bulunuyor ve tek yön ücreti 20 KM‘dir. 2 saat 35 dakika süren yolculuğu, yolun sağında ve solunda bulunan eşssiz manzaranın keyfini çıkarmanız için, gündüz saatlerinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Güncel otobüs saatlerine buradan bakabilirsiniz.

Yön Tabelası

Şehir Merkezi
Stari Grad (Eski Şehir) ve yeni şehir merkezi birbirinden farklıdır. Ancak gezilecek yerlerin neredeyse tamamı “Stari Grad” bölgesinde yer almaktadır.
Gezilecek yerler ile ilgili detayları “Mostar’da nereye gidilir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Stari Grad (Eski Şehir)

Boşnak Mutfağı
Boşnak Mutfağı’nda ana yiyecek ekmektir. Pek çok sebze çeşidi vardır. Sebzelerin etle birlikte, soğan kullanılarak pişirilmesi yaygındır. Bosna Hersek Mutfağı’nın en önemli özelliklerinden biri süt ve süt ürünlerinin sıkça kullanılmasıdır. Sogan Dolma (Soğan Dolması), Ćevapi (Köfte), Burek (Kıymalı Börek), Buredžici (Boşnak Mantısı), Bosnanska Kafa ( Boşnak Kahvesi) en popüler yiyecek ve içecekleridir.
Yeme-içme ile ilgili detayları “Mostar’da ne yenir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Vize ve Büyükelçilik Bilgileri
Bosna-Hersek’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 60 güne kadar vizeden muhaftır.
Mostar’da bulunanTürkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Mostar Köprüsü Üzerinden

Önemli Telefon Numaraları
Polis:122
İtfaiye:123
Ambulans:124

Dil
Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça resmi dillerdir. İngilizce ve Almanca ise en popüler yabancı dillerdir. Az da olsa Türkçe konuşulmaktadır.

Zaman dilimi
Orta Avrupa Zaman Dilimi (GMT +1). (Yaz saati uygulamasına göre 1, kış saatine göre 2 saat geridedir.)

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir