rotakolik > yeme-içme > Batum'da ne yemek yenir, ne içilir?

Batum’da Ne Yenir?

Batum, hamur işi yemekleri (haçapuri ve hinkal), sulguni peyniri ve yarı tatlı kırmızı şarapları ile meşhur bir şehirdir. Gürcü Mutfağı’nda, ceviz ve mısır ile çok sık karşılaşılır. Aynı zamanda sebze ağırlıklı bir mutfağa da sahip olan Gürcü yemeklerinde patlıcan, lahana, pancar ve pırasa çok sık yer alır. Et tüketiminde beyaz eti tercih eden Gürcüler, tavuk ile yapılan yemeklerde ceviz ve cevizli soslar kullanır.
Khachapuri (Haçapuri)
Gürcistan’ın genelinde yuvarlak şeklinde olan Haçapuri, Acar bölgesinde kayık şeklindedir. Bunun sebebi eski çağlarda balıkçı kenti olan Batum’da hamur, kayığı; üzerine kırılan yumurta da güneşin sembolü olmuştur. Bol tereyağı ve özellikle Acar usulü olanı tercih etmelisiniz. Benim tercihim Gogebashvili Caddesi’nde (sahilde) yer alan Torino Pizza & Pide. Nezih bir ortam, lezzetli yemekler, güleryüzlü hizmet ve aynı zamanda hijyen arayan kişiler burayı tercih edebilir.
Gezilecek yerler ile ilgili detayları “Batum’da Nereye Gidilir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Khachapuri (Haçapuri)

Khinkali (Hinkal)
Hinkal, hamur arasına et veya patates konularak yapılan, Anadolu ve Kafkaslar’da da değişik isimlerle pek çok örneği bulunan bir çeşit mantı. Tereyağ veya yoğurt eklenerek yenilir. Türkiye’de Artvin, Ardahan ve Posof’ta yapılan bu mantıya “Gürcü Mantısı” da denir.

Khinkali (Hinkal)

Sulguni Peyniri
Sulguni, inek, manda ve keçi sütünden veya bu sütlerin karışımından üretilen bir Gürcü peyniridir. Hoş kokusu ve orta derecede tuzlu, ekşi bir tadı vardır. Dokusu, mozzarella veya bocconcini gibi İtalyan peynirlerini andırıyor. Taze, yarı sert ve füme olarak üç çeşidi vardır. Doğu Avrupa ve Gürcü mutfaklarında yaygın olarak kullanılan Sulugni’nin erime kalitesi ve narin lezzeti, neredeyse her yemeğe mükemmel eşlik eder.

Tütsülenmiş Sulguni Peyniri

Gürcü şarapları
En iyi Gürcistan şaraplarından bazılarını deneyebilirsiniz. Beyaz şaraplar meyveli ve taze. Kırmızı şaraplar yarı tatlı olma eğilimindedir. Fermantasyon iklimi sebebiyle daha serin yerlerde olduğu için, üzümdeki şekerin tamamının alkole dönüşmesine izin vermez. Geleneksel şarap yapma yöntemlerine sadık kalınarak yapılan bu şaraplar, yıllar boyunca lezzetini korumaktadır. Avrupa Meydanı’nda (Europe Square) bulunan Winedom kaliteli şaraplar üretiyor. Tadım imkanına da sahipsiniz.

Winedom Şarap Dükkanı

Batum Yeme-İçme Ortalama Fiyatları:

Çay – Kahve: 1-2 GEL

Khachapuri: 5-7 GEL

Hinkal(Adet): 0,75-1,5 GEL

Sulguni Peyniri(Porsiyon): 7 GEL

Salatalar: 5-13 GEL

Kola: 1,5-2,5 GEL

Alkollü İçecekler: 3-6 GEL

Minerali su, soda: 0,5–1,5 GEL

Batum’daki güncel fiyatlara menu.ge adresinden ulaşabilirsiniz. Restoran fiyatlarına iyi bir referans olacaktır.

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir