rotakolik > gezi notları > Batum'da nereye gidilir?

Batum’da Nereye Gidilir?

Batum, bir liman kenti olması ve iklimi nedeniyle tam bir turizm şehri. Lüks otelleri, büyük casinoları, gece hayatı, iyi korunmuş tarihi dokusu ile ziyaret edenleri memnun etmektedir. Karadeniz kıyısında yer alan bu şirin şehir, gezi noktalarının birbirine yakın olması sebebiyle, 1-2 günde gezilebilir.

Europe Square (Avrupa Meydanı)
Şehrin ana meydanı olan Avrupa Meydanı’nda pek çok tarihi yapı bir arada bulunmaktadır. David Khmaladze tarafından yapılan Medea Heykeli (Statue of Medea) antik Gürcistan’ın Avrupa kültürüyle olan bağlarını temsil etmektedir. Astronomik Saat (Astronomical Clock) tüm ihtişamı ile bu meydanda yer almaktadır. Jose Carreras, Andrea Bocelli ve Enrique Iglesias gibi sanatçıların konser verdiği meydan, şehrin kalbi niteliğindedir.

Statue of Medea (Medea Heykeli) ve Astronomical Clock (Astronomik Saat)

Argo Cable Car (Teleferik)
Argo Cable Car (teleferik), deniz seviyesinden 250 metre yükseklikteki Anuria Dağı‘nda yer almaktadır. Kompleks, Batum, Karadeniz ve çevredeki dağların muhteşem manzaralarını sunar. Restaurant, cafe, mağazaları, açık hava salonları ve çatı terasları bulunmaktadır. Dağın tepesinde yer alan bina, Altın Postlu Cengaver filmindeki efsanevi Jason ve Argonaut’ların Kolchida’ya giden gemisi Argo‘dan esinlenerek tasarlanmıştır.

Teleferik Manzarası

Batumi Boulevard 1884 (Batum Bulvarı)
1881’de ünlü bahçıvan ve peyzaj mimarı Ressler tarafından, 7 km’lik sahil düzenleme inşası ile yapımına başlanmıştır. Proje başladıktan iki yıl sonra Ressler vefat edince, Fransız mimar Michael D’alfons bulvarı tamamlamıştır. Bulvar, kıyı şeridi, bungalovlar, cafeler, restaurantlar, çocuk cazibe merkezleri, tezgahlar, heykeller ve su dansı çeşmeleri ile bezenmiştir ve kentin en çekici gezi noktalarından biri haline gelmiştir. Yeme-içme ile ilgili detayları “Batum’da ne yenir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Sahil şeridi boyunca uzanan Batum Bulvarı

Miracle Park (Mucize Parkı)
Miracle Park, Batum Bulvarı’nın bittiği yerde, sahil kıyısında yer alır. Miracle Park’taki dönme dolap, plajın ve kentin panoramik manzarasını sunuyor. Benzerleri kadar büyük olmasa da yeterli görüş açısı yaratıyor. 130 metre yüksekliğindeki Alphabet Tower (Alfabe Kulesi), Gürcü alfabesinde yer alan 33 harfi onurlandırmak için, DNA’nın çift sarmallı yapısından esinlenerek yapılmış bir anıttır.

Alphabet Tower (Alfabe Kulesi)

Miracle Park’ta Aşk Heykeli , Gürcü sanatçı Tamar Kvesitadze’nin yarattığı 7 metrelik bir çelik heykeldir. Kadın ve adamı temsil eden figürler hareketli parçalar halinde yapılmış olup, her 10 dakikada bir tek parça halini alıyor. Gece, figürler renkli aydınlatma efektleriyle aydınlatılıyor.
Heykel, Kurban Said‘in “Ali ve Nino”nun aşk hikayesinden esinlenerek yapılmıştır. “Hikaye, Shakespeare’in Romeo ve Juliet’ine benzer. Bir Gürcü prensesine aşık olan ve ülkesini savunmak için ölmekte olan bir Azeri gencin kavuşamama hikayesini anlatır.

Aşk Heykeli, Alfabe Kulesi ve dönme dolap (Miracle Park)

Pier Batumi (Batum İskelesi)
Deniz kokusu ve huzur (deniz mevsimi dışında) arayanların tercih edebileceği yer Love Bridge veya Batumi Pier olarak adlandırılır. Güzel bir seyir terası olan Pier Batumi’den güneşin batışını izlemek gerçekten muhteşemdir.

Pier Batumi (Batum İskelesi)
Batum İskelesi seyir terasından gün batımı

Theater Square (Tiyatro Meydanı)
Batum Bulvarı’na yakın bu meydanda tiyatro binası ve birbirinden renkli evler bulunuyor. Bologna’nın Nettuno Meydanı’nda bulunan Neptün Çeşmesi‘nin bir kopyası bu meydanda bulunmaktadır.

Theater Square (Tiyatro Meydanı)

Ayrıca şehir diğer önemli gezi noktaları da Orta Camii, Batumi Piazza (Piazza Meydanı) ve Armenian Apostolic Church of St. Christ the Savior (Ermeni Apostolik Kilisesi)‘dir.

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir