rotakolik > gezi notları > Batum hakkında genel bilgi

Batum

Batum, Gürcistan’da bulunan Acara Özerk Cumhuriyeti‘nin başkentidir. Nüfusu yaklaşık 160,000 olan Batum, önemli bir liman ve ticaret merkezidir. Türkiye’nin hemen kuzey doğusunda Artvin’e sınır komşusu olan bu şehirde, sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. En sıcak aylarda bile bol yağış alır. Yıllık ortalama sıcaklığı 14.2° ve yıllık ortalama yağış miktarı 2393 mm’dir. Batum’a gitmek için en güzel aylar ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Batumi Art State Teaching University (Batum Devlet Sanat Eğitim Üniversitesi)

Ulaşım
Şehir içi ulaşım çok rahattır. Küçük bir şehir olan Batum’da neredeyse tüm gezi noktaları yürüyüş mesafesindedir. Gezilecek yerler ile ilgili detayları “Batum’da nereye gidilir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.
Batum’a gitmek için hem kara hem de hava yolu kullanılabilir. İstanbul’dan Batum’a Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen uçuş yaklaşık olarak 1 saat 55 dakika sürüyor. Otobüs ile Trabzon’dan veya minibüsler vasıtasıyla Artvin’in Hopa ilçesinden ulaşılabilir.

Batum’da ilginç bir yapı

Batum 7 km’yi aşan sahil şeridi ve bakımlı parklarıyla, yeşil ve mavinin birleştiği huzur veren bir tatil arayanlar için ideal bir merkezdir. Gece hayatı ve casinolar bakımından oldukça zengin olan şehir ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatmak için aday.

Para Birimi
Gürcistan’ın para birimi Lari‘dir. Uluslararası kısaltması GEL’dir. 1 Lari yaklaşık olarak 1.6 TL’ye eşittir.

Love Bridge (Aşk Köprüsü)

Vize ve Büyükelçilik Bilgileri
Gürcistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 1 yıla kadar vizeden muaftır.
Nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a gitmek üzere ülkemizden çıkacak vatandaşlarımıza, çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” verilmektedir. Vatandaşlarımızın bu belgeyi Gürcistan’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları ve ülkemize geri girişlerinde nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri zorunludur.
Batum’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Teleferik Manzarası

Şehir Merkezi
Batum Bulvarı, Zviad Gamsakhurdia Caddesi, Piazza Meydanı gezmeyi sevenler ve farklı tatlar arayanlar için dükkanlar ve mağazaların yoğun olduğu yerler. Kutaisi Caddesi boyunca çok sayıda Türk dükkanı bulunur. Yeme-içme ile ilgili detayları “Batum’da ne yenir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Dil
Gürcüce resmi dilidir. Türklerin yoğun ilgisi olduğu için, Batum’da Türkçe anlaşmak çok zor değil

Zaman dilimi
Türkiye’den 1 saat ileridedir. (GMT+4)

Batum Pier’den şehir manzarası

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
1 Ocak – Yılbaşı
7 Ocak – Ortodoks Noeli
19 Ocak – Vaftiz Günü
26 Mayıs – Bağımsızlık Günü
28 Ağustos – Aziz Meryem Ana Günü
23 Kasım – Aziz George Günü
19 Aralık – Epiphany Yortusu
25 Aralık – Noel

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir