rotakolik > keşfedin > Safranbolu

Safranbolu

Safranbolu, Karabük iline 8 km uzaklıkta bulunan, UNESCO tarafından 17 Aralık 1994 yılında “Dünya Mirası” listesine alınan, turistik bir ilçedir. Safranbolu, antik devirde “Paplogonya” olarak bilinmektedir. 19.yy son çeyreğinden itibaren Zağfiranbolu, son olarak da Zafranbolu ve Safranbolu biçimine dönüşmüştür.
Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanan bölgede, Safranbolu şehir yerleşiminin kesin tarihi tam olarak bilinmemektedir. Bu bölgede, Gasgaslar, Hititler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar egemenlik kurmuştur.

Safranbolu Sokakları

GEZİLECEK YERLER
Safranbolu denince akla tarihi evler, köşkler, hanlar, hamamlar ve camiiler gelir. Tarihi dokusu devlet koruması altında bulunan bu kent, zaman içinde yolculuk vadetmektedir.

Safranbolu Evleri
Kent merkezinde 18.ve 19.yy ila 20.yy başlarında yapılmış yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Bunlardan 1000 kadarı yasal koruma altındadır. Safranbolu evleri, çoğunlukla tarıma elverişli olmayan vadi kenarındaki yamaçlara, çevreye ve komşulara saygılı bir biçimde, birbirinin manzarasını ve güneşini kapatmayacak şekilde inşa edilmiştir. Geleneksel ev tarzının ön planda olduğu Safranbolu’da evler genellikle 3 kattan oluşmuş 6-8 odalı, geniş hacimli, insan ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Safranbolu Evleri

Kaymakamlar Evi
Hacı Mehmet Efendi’ye Yarbay karşılığı olan “Kaim-Makam” denilmesinden dolayı “Kaymakamlar Konağı”olarak adlandırılmaktadır. Kaymakamlığa bağlı özel müze olarak kullanılan evin harem ve selamlık bölümünde, sofasında, malzeme ve mankenlerle Safranbolu yaşantısı canlandırılmıştır. Pazartesi hariç her gün ziyarete açıktır.

Kaymakamlar Evi

Akçasu Kanyonu
Şehir merkezinden 8 km uzaklıktaki İncekaya ve Tokatlı Kanyonları’nın devamı niteliğinde olan Akçasu Kanyonu, Demirciler Çarşısı mevkiinde yer almaktadır.

Akçasu Kanyonu

Demirciler Çarşısı
Akçasu Kanyonu üzerinde, İzzet Mehmet Paşa Cami arkasında yer alır. Sıcak, soğuk demir işçiliği hala devam etmektedir. Demirciliğin yanı sıra çarşı içerisinde bakır ve kalay işçiliği de sürdürülmektedir.

Demirciler Çarşısı

Cinci Hamamı
Karabaşzade Hüseyin Efendi (Cinci Hoca) tarafından 1645 tarihinde yaptırılmıştır. Kazdağlıoğlu meydanında çarşı içerisinde yer alır. Kadınlar ve erkekler bölümünden oluşan hamam kubbe ile örtülmüştür. Soğukluk, sıcaklık, külhan, ocak yerleri mevcut ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Cinci Hamamı

Yemeniciler Arastası
Bugün, kahvesinde oturabileceğiniz, hediyelik eşyalar ve el sanatları ürünleri alabileceğiniz Yemeniciler Arastası, Köprülü Mehmet Paşa Camii’ne bitişik olup, camiye gelir getirmesi amacıyla caminin vakfı tarafından 1661 yılında yaptırılmıştır. 48 ahşap dükkanın yer aldığı eski bir lonca çarşısıdır.

Yemeniciler Arastası

Tarihi Belediye Binası
1923 yılında ticarethane amacıyla yapılan bina, daha sonraları belediye binası olarak 1995 yılına kadar hizmet vermiştir. 2005 yılında restorasyonu yapılan tarihi taş bina, şuan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Sekretaryası olarak kullanılmaktadır.

Tarihi Belediye Binası

Ayrıca Eski Hükümet Konağı, Saat Kulesi, Hıdırlık Tepesi, Kileciler Konağı, Mümtazlar Konağı, Mektepçiler Konağı, İzzet Mehmet Paşa Camii, Köprülü Mehmet Paşa Camii ve avlusunda bulunan Güneş Saati, Kazdağlıoğlu Camii, Kaçak (Lütfiye) Camii, Ayastefanos Kilisesi (Ulu Camii), Bulak Mağarası, İncekaya Su Kemeri, Safranbolu-Kastamonu yolu 11. km’de bulunan Yörük Köyü, şehir merkezinden 8 km uzaklıktaki İncekaya ve Tokatlı Kanyonları Safranbolu’da gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Kazdağlı Meydanı

YÖRE MUTFAĞI
Bükme, perohi, bütün et yemeği, koruklu etli bamya, uzun ve dilme fasulye, keşkek, safranlı zerde gibi Safranbolu’ ya özgü yemek çeşitlerini, Cinci Hanı’nın arkasında yer alan Celal Bayar Caddesi’ndeki restaurant, cafe ve lokantalarda bulabilirsiniz.

Celal Bayar Caddesi

Safranbolu Lokumu
Safranbolu Lokumu daha az tatlı ve hafif olması nedeniyle diğer lokumlardan farklıdır. Lokumu ayrıcalıklı kılan ise mineral bakımdan zengin olan suyun sertlik derecesi ve kullanılan doğal şekerdir. Hindistan cevizli fındıklı, çifte kavrulmuş, safranlı fıstıklı, güllü, damla sakızlı gibi çeşitli türlerde lokum yapılmaktadır. Günlük üretilen Safranbolu Lokumu talepler doğrultusunda Türkiye’nin her yerine gönderilmektedir. Safranbolu eski şehir merkezinde bulunan tüm lokumcular şehri gezen herkese enfes lokumlarından ikram ediyor. Ancak bir tanesi var ünü şehri aşmış durumda İmren Lokumları, dönmeden önce ziyaret edebilirsiniz. İnternetten de sipariş verebilirsiniz.

En meşhur lokumcu

Safranbolu Bükmesi
Kavrulmuş kıyma, ince doğranmış soğan, ıspanak veya pazı, bir kaç tutam karabiberden oluşan iç, fırınlarda pide hamuru içine konularak pişirilir.Pişince üzerine tereyağı sürülür. Kiren şerbeti ile birlikte ikram edilir. Hafta sonlarının dışında cenaze evine eş dostları tarafından yaptırılır, mevlitlerde de ayranla birlikte konuklara ikram edilir. Bizim tercihimiz Kıranköy’de bulunan Kilcioğlu Pide. Nezih bir ortam, lezzetli yemekler, güler yüzlü hizmet ve aynı zamanda hijyen arayan kişilerin muhakkak burayı tercih etmesi gerekir. Restaurant hakkında genel bilgi, güncel menü ve fiyatlara vermiş olduğum bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Safranbolu Bükmesi

Bağlar Gazozu
İçinde glikoz veya fruktoz şurubu bulunmayan, şeker pancarı toz kristal şekerinden üretilen limon aromalı gazoz. Özellikle cam şişe olanı tercih etmenizi öneriyoruz.

Bağlar Gazozu

Safran Çiçeği
Safranbolu’ya ismini veren ve en kalitelisi Safranbolu’da yetişen safran çiçeği, dünyanın en pahalı baharatı olma unvanını taşıyan nadide bir bitkidir. Kendi ağırlığının yüz bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilme özelliği bulunan safran; ilaç, gıda ve kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Safran bitkisinin ürün olarak kullanılan kısmı yalnızca ortasındaki lifler olduğundan yetiştirilmesi ve bakımı çok emek isteyen bir bitkidir. Bu yüzden altın kadar değerlidir.

Safran Çiçeği Heykeli

ULAŞIM
Yürüme mesafesi çok olmasa da kentin yokuşlu yolları sizi yorabilir. Yürümeye alternatif olarak, şehir içi ulaşım minibüsler vasıtası ile yapılabilir. Safranbolu’ya kara ve hava yoluyla ulaşabilirsiniz. Kara yoluyla pek çok şehirden direkt sefer düzenlenen kente, hava yoluyla Kastamonu Havalimanı’ndan aktarmalı 128 km. otobüs yolculuğu ile de ulaşabilirsiniz.

İKLİMİ
Karadeniz ve İç Anadolu iklimleri arasında bulunan kentte yazlar sıcak, kışlar soğuk, baharlar ılık ve serin geçer. İlkbahar ve sonbahar oldukça uzundur. Yıllık ortalama sıcaklığı 12.8’dır. En soğuk ayı ocak ayı, en sıcak ayı ise temmuz ayıdır.

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir