rotakolik > keşfedin > Amasra

Amasra

Amasra ya da tarihte bilinen ilk adıyla Sesamos şehri, M.Ö XII. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Kent bugünkü ismini kraliçe Amastrist’ten almıştır. Coğrafyacı Strabon’a göre, Sesamos’u İskitler’in bir kolu olan Amazonlar kurmuştur. Eski kaynaklarda Sesamos’un ne anlama geldigi hakkında pek bir bilgi bulunmamakla birlikte; Amasralılar’da, bu adın bahar aylarında Boztepe yamaçlarını kaplayan yabani susam çiçeklerinden doğduğuna yönelik yaygın bir inanç mevcuttur. Gasgas, Hitit, Fenike, Lidya, Pers, Pontus, Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi devletlerin egemenliğinde kalmıştır.

Kemere Köprüsü üzerinden

Kent, kuzeye doğru uzanan iki koylu bir yarımada üzerine kurulmuştur. Yarımadanın uzunluğu yaklaşık olarak 1,5 km’dir. Yarımada üzerinde bulunan koylardan doğudaki “Büyük Liman”, batıdaki “Küçük Liman” olarak adlandırılmıştır. Amasra, çevresinde yer alan mavi bayraklı koyları ve plajları, yemyeşil ormanları, milli parkları, şelaleleri ve daha bir çok doğal güzellikleri ile geniş kapsamlı bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Amasra Kalesi Bölgesi

GEZİLECEK YERLER
Kent, Fatih Sultan Mehmed’in şu sözleriyle hafızalara kazınmıştır: “Lala, lala Çeşm-i Cihan bu mu ola?“. (Dünya’nın göz bebeği burası mı?)

Amasra Kalesi
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisinde bulunan kale, ilk kez Romalılar döneminde, bugün ayakta duran surlar ise Bizanslılar döneminde yapılmıştır. 14. ve 15. yüzyıllarda Cenovalılar tarafından ön duvarlar ve kapılar yapılarak daha iyi savunmaya alınmıştır. Surlar, Boztepe ve Zindan mahallesinden oluşan iki ada kütlesini çevrelemektedir ve bu iki ada Kemere adı verilen Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış bir köprü ile birbirine bağlanmaktadır.

Amasra Kalesi

Kemere Köprüsü
Kalenin iki ada kütlesini (Boztepe ve Zindan Mahallesi) birbirine bağlayan, Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış olan bu köprü günümüzde de kullanılmaktadır.

Kemere Köprüsü üzerinden

Amasra Müzesi
1884’te Bolu Kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından Bahriye Mektebi olarak yapımına başlanan fakat yarım kalan bina, 1975 yılında bakanlık tarafından satın alınarak tamamlanmıştır. 30.01.1982 tarihinde müze olarak faaliyete açılmıştır. 2 Arkeolojik, 2 Etnografik olmak üzere 4 teşhir salonu bulunmaktadır.

deniz ve balıkçılık temalı müze salonu

Direkli Kaya
Küçük Liman bölgesinde bulunan Direkli Kaya, Cenevizliler tarafından yapılmıştır. Yüksekliği 7 metre olup asıl amacı gözetleme kulesi olarak yapılmıştır. Denizle bağlantılı bir havuzu ve kayaya oyması basamakları ile mermerden bir iskelesi de bulunur.

Direkli Kaya

Ayrıca şehir merkezinde yer alan Çekiciler Çarşısı, Bartın yolu 4.km üzerinde bulunan Kuşkayası Anıtı, Boztepe, Galla Pazarı, Fatih Camii, Tavşan Adası, Küçük Kilise ve kente 33 km uzaklıkta bulunan Göldere Şelalesi Amasra’da gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Cumhuriyet Caddesi (belediye önü)

YÖRE MUTFAĞI
Balığı, salatası, ballı manda yoğurdu, Galla Pazarı’nda satılan organik reçelleri, turşuları ve ev erişteleriyle meşhur olan bu kentimizin, Küçük Liman caddesinde yer alan cafe ve restaurantlarında yemek yiyebilirsiniz. Kentin en meşhur restaurantı Mustafa Amca’nın Yeri. İskorpit yemediyseniz muhakkak deneyin. Gitmeden bir iki gün önce muhakkak rezervasyon yaptırın.

Küçük Liman Caddesi

Amasra Salatası
Deniz kıyısı boyunca sıralanan lokantalardan birine girerek özenle yapılan 20’den fazla malzemeyle hazırlanan salatayı yiyebilirsiniz.

Amasra Salatası

ULAŞIM
Şehir içi ulaşım yürüme mesafesindedir. Amasra’ya gidebilmek için öncelikle Bartın’a ulaşmanız gerekiyor. Bartın şehir merkezine 17 km uzaklıktadır. Kış aylarında minibüsler daha seyrek bulunmaktadır. Bartın’dan Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Zonguldak, Safranbolu, Bursa ve Antalya’ya her gün düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Haftasonu tatili için ideal, ancak dikkatli olun şehir haftasonu daha kalabalık olabilir.

İKLİMİ
Amasra’da Ilıman Deniz İklimi (Karadeniz İklimi) hüküm sürmekte; Kışlar soğuk, yazlar ılık geçmektedir. İç kesimlerde iklim daha serttir. Bölgede en sıcak ay Temmuz, en soğuk ay Ocak’tır.

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir