rotakolik > keşfedin > Dalyan

Dalyan

Dalyan, Muğla’nın Köyceğiz ve Ortaca ilçelerinin ortasında kalan; dünyaca ünlü İztuzu Plajı, Dalyan Kanalı, Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları, mavi yengeçleri, çamur banyoları ve kaplıcaları, yumuşak kabuklu Nil Kaplumbağaları ve Caretta carettaları ile tam bir açık hava müzesi kıvamında olan bir tatil beldesidir. Dalyanın kelime anlamı deniz, göl, ırmak gibi sularda, kıyılara yakın yerlerde su içinde çakılmış kazıklara gerilmiş ağlardan oluşturulan büyük, geniş balık avlama yeri, bir tür balık avlama çemberi, bir tür balık kapanı. Eskiden temel geçim kaynağı balıkçılık olan kent, ismini balık avlama tekniğinden almaktadır. Günümüzde ise balıkçılığın yerini turizm almıştır.

Dalyan Kanalı

GEZİLECEK YERLER
Deniz ve kum sevenler için plajları, gitmişken biraz da tarihi bir yer olsun diyenler için antik kenti ve kaya mezarları, şifa arayanlar için kaplıcaları ve çamur banyoları, doğal yaşamı yakından izlemek için çeşit çeşit deniz ve tatlı su canlıları… Kısacası neredeyse her zevke hitap eden bir yer Dalyan.

İztuzu Plajı
Dünyaca ünlü İztuzu Plajı, koruma altında olan ve nesli tükenmekte olan Caretta carettaların her yıl 1 Mayıs – 1 Ekim tarihleri arasında yumurtladıkları alanlardan birisidir. Toplam uzunluğu 4,5 km olan plaja Kaplumbağa Plajı da denilmektedir. 2008’de Avrupa’nın En İyi Açık Alanı (The Times) ve 2011’de Avrupa’nın En İyi Plajı (Zoover ve Meteovista) ödüllerini almıştır.

İztuzu Plajı

Çamur Banyosu
Dalyan’a 4 km uzaklıkta olup, iskeleden kalkan günlük turların ilk durağıdır. Doğal çamurun oluştuğu yerde işletme yapımına izin verilmemiştir. Bilimsel açıdan vücuda sürülen çamurun bir faydası olduğu ortaya çıkmamasına rağmen; yöre haklı tarafından güzellik iksiri olarak kabul edilir. Dünyanın her tarafından pek çok ünlü çamur banyosu için Dalyan’a gelmiştir. Dustin Hoffman ve Sting‘de 1990’lı yıllarda burayı ziyaret etmiştir.

Çamur Banyosu

Kaunos Antik Kenti ve Kral Kaya Mezarları
Efsaneye göre, Apollo’nun oğlu olan Karya Kralı Miletos’un ikizleri olur. Erkeğe Kaunos, kıza ise Byblis adı verilir. Byblis’in erkek kardeşine olan sevgisi o kadar büyüktür ki, onu bir an görmese tedirgin olur. Byblis’in bu sevgisi artık kardeş sevgisini aşmaya başlamıştır. Bir gün Byblis dayanamaz, kardeşine bir mektup yazar ve sevgisini açıklar. Bu durumu öğrenen Kaunos çok üzülür ve utanç duyar. Bu yasak aşkı öğrenen Miletos, oğlunu ülkesinden kovar. Bir grup ile beraber, Lidya sınırındaki, şimdiki Dalyan’ın karşısında kendi adını taşıyan kenti kurar. Byblis ise bir daha ikiz kardeşini görememenin üzüntüsü ile çılgına döner, gözyaşları sel gibidir. Kardeşini bir daha bulamayacağını anlayan Byblis, yüksek bir kayanın üzerinden kendini atar. Nympeler (Su Kaynağı Tanrıçaları) ona acır ve Byblis’i bir pınara dönüştürürler. O günden beri Calbis Nehri’nin (Dalaman Çayı) Byblis’in gözyaşlarından oluştuğuna inanılmaktadır.

Kaunos Kaya Mezerları

Dalyan Kanalı Tekne Turu
Dalyan Kanalı, Köyceğiz Gölü, İztuzu Plajı vs. gibi içerisinde sürekli olarak suyun geçtiği bir kentte yapılacak en güzel aktivitelerin başında tekne turu gelir. Tekne turu ile ilgili güncel fiyat ve saat bilgisi için tıklayın.

Dalyan Tekne Turu

YÖRE MUTFAĞI
Genellikle zeytinyağlıların ağırlıkta olduğu bu mutfakta, her çeşit sebze, yabani ot ve bitkiler sıkça kullanılmaktadır. Radika, devetabanı, sıra, ıspanak, ebegümeci gibi otlar yaygın biçimde kullanılır. Bu bitkilerden bazıları ise kurutulur ve kış için saklanır.Yabani otlar daha çok kavrularak yenir. Kimi zaman bunların birçoğu bir arada kavrulur. Bu tür yemekler genel olarak “ot kavurması” olarak adlandırılır. Ufak bir belde olmasına rağmen çok sayıda turist ağırladığı için Dalyan’da her çeşit yemek bulmak mümkündür. Öncesinde ilk defa bölgede denediğim, Muğla yapımı “Gara Guzu“, butik biralar arasında üst sıraları zorlayacak türden. Şuan pek çok yerde satılıyor.

Gara Guzu Blonde Ale

ULAŞIM
Şehir içi ulaşım yürüme mesafesindedir. Dalyan, Dalaman Havaalanı’na 28 km uzaklıktadır. Dalaman-Dalyan arası taksilerle 20-25 dakika sürmektedir. Otobüsü tercih edeceklerin ise öncelikle Ortaca’ya ulaşmaları gerekir. Ortaca’dan kısa aralıklarla minibüs kalkmaktadır ve ortalama 15-20 dakika sürer.

İKLİMİ
Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Kış ayları, yaza göre daha fazla yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklığı 18,3°’dir. 27.4° sıcaklıkla Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 10.1° olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir