rotakolik > İstanbul > Eminönü

Eminönü

Eminönü, İstanbul’da Tarihi Yarımada olarak bilinen kısmının kalbi, merkezidir. Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde tüm yönetim ve yaşam merkezleri Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer almıştır. Tarihsel önemi sebebiyle pek çok önemli esere ev sahipliği yapan semt; aynı zamanda İstanbul’un en çok turist alan bölgelerinden birisidir.Tarihsel dokusu kadar alışverişin de merkezi olan semtte, gıdadan elektronik eşyaya, giyimden ev tekstili ve züccaciyeye pek çok ürünü çok uygun fiyatlarda bulmak mümkün.

Eminönü Meydanı

NEREYE GİDİLİR?

Mısır Çarşısı
Eminönü deyince akla ilk gelen yerlerden biri Mısır Çarşısı’dır. Aklınıza gelebilecek her baharatı burada bulabilirsiniz. Zaten baharat kokusunu takip ederek Mısır Çarşısı’nı bulmanız rastlantı değil. Rivâyete göre, Mısır Çarşısı’nın yerinde Bizans İmparatorluğu zamanında Makro Envalos adında başka bir çarşı bulunuyordu; zira Eminönü o zamanlarda da ticaret merkezidir. Bugünkü kemerli yapıysa, 1660 yılında Turhan Sultan tarafından Hassa Baş Mimarı Kâzım Ağa’ya, Yeni Cami Külliyesi’nin bir parçası olarak yaptırılmıştır. Çarşının adını, Mısır’dan alınan vergilerle inşa edilmiş olmasından ve yine Kahire’den getirilen ürünleri satıyor olmasından aldığı belirtilir.

Mısır Çarşısı

Galata Köprüsü
Cisr-i Cedid
İlk modern Galata köprüsü, 1845 yılında, Sultan Abdülmecid zamanında, annesi Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır ve 18 yıl kullanılmıştır. Köprüye ‘Cisr-i Cedid’, ‘Valide Köprüsü’, ‘Yeni Köprü’, ‘Büyük Köprü’, ‘Yeni Cami Köprüsü’, ‘Güvercinli Köprü’ adları takılmıştır.

İkinci Köprü
Bu köprü Sultan Abdülaziz’in (1861-1876) emri üzerine, III. Napolyon’un İstanbul ziyaretinden hemen önce Ethem Pertev Paşa tarafından inşa edilmiştir ve 1863’de yerine yerleştirilmiştir.

Üçüncü Köprü
Yeni köprünün yapımı 1872’de İngiliz firması G. Wells’e verilmiştir. Köprü 1875’de tamamlanmıştır. Yeni köprü 480 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde ve 24 duba üzerine inşa edilmiştir. Bu köprü 1912 yılına kadar kullanılmıştır.

Galata Köprüsü ve Galata Kulesi

Dördüncü Köprü
Dördüncü köprü Alman firması MAN AG tarafından 1912’de 350,000 altın Lirasına inşa edilmiştir. Köprü 466 metre uzunluğunda,25 metre genişliğindedir. Bugün hala pek çok kişinin hafızasında taze olan 16 Mayıs 1992’deki yangına kadar bu köprü kullanılmıştır. Köprünün yanma nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Yanan köprü onarıldıktan sonra Balat-Hasköy arasına yerleştirildi ve yerine, bugün “Galata Köprüsü” olarak bilinen modern bir köprü yapılmıştır. Bu köprü günümüzde “Eski Galata Köprüsü” veya “Tarihi Galata Köprüsü” olarak bilinmektedir.

Günümüz
Beşinci Galata Köprüsü 490 metre uzunluğunda ve 80 metrelik kısmı açılabilen bir baskül köprüdür. Yapımı 1994 yılında tamamlanmıştır. Köprünün yüzeyi 42 metre genişliğindedir ve her yöne doğru 3 şeritli bir yol ve bir yaya yolu bulunmaktadır. Tramvay hattının Kabataş’a kadar uzatılması sonucu, köprünün ortasındaki iki şerit tramvay yoluna ayrılmıştır. Köprünün altındaki lokanta ve market kısmı 2003’de açılmıştır.

Galata Köprüsü üzerinden

Gülhane Parkı
Osmanlı İmparatorluğu döneminde içinde bir koruyu ve gül bahçelerini barındıran Topkapı Sarayı’nın dış bahçesidir. İstanbul şehremini Cemil Topuzlu zamanında düzenlenerek 1912 yılında park haline getirilmiş ve halka açılmıştır. Toplam alanı 163 dönüm kadardır. Parkın ortasından iki yanı ağaçlı yol geçer. Bu yolun sağında ve solunda dinlenme yerleri, çocuk bahçesi bulunmaktadır. Boğaza doğru kıvrılarak inen yokuşun hemen sağında Aşık Veysel heykeli, yokuşun sonuna doğru biraz üst kısımda ise Romalılardan kalma Gotlar Sütunu vardır. Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımı olan Tanzimat Fermanı, 3 Kasım 1839’da Abdülmecit döneminde Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından Gülhane Parkı’nda okunmuştur ve bu nedenle Gülhane Hatt-ı Hümayunu da denilmektedir.

Gülhane Parkı

Alay Köşkü
İstanbul’da Gülhane Parkı giriş kapısının yanında, Topkapı Sarayı’nın Soğuk Çeşme Kapısı’ndan girince
sol köşede bulunan köşk, sarayı şehirden ayıran Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan Suru Sultanî denilen eski kale duvarlarının üzerine oturtulmuştur. Alay Köşkü’nün yapıldığı tarih kesin olarak bilinmemektedir.
İmparatorluk devrinde padişahlar savaşa giden ordunun geçit törenini, esnaf alaylarını ve bazen de köşkün önünde yapılan siyasi tutukluların idamını pencereden seyrederlerdi. Bu sebeple Alay Köşkü denmiştir, nitekim bir adı da Selâm Köşkü’dür.

Alay Köşkü

Sirkeci Garı
Rumeli Demiryolu’nun Sirkeci’ye kadar gelmesiyle istasyon binası olarak bugün de mevcut olan kâgir bina ile yolcu bekleme salonu olarak iki ahşap baraka yapılmıştır. Geçici olarak tasarlanan bu binaların yanında esas istasyon binasının yapımına 11 Şubat 1888’de başlanılmış ve 3 Mayıs 1890’da II. Abdülhamid adına Müşir Hamdi Paşa tarafından açılarak hizmete sunulmuştur. Tasarımını Alman mimar A. Tasmund yapmıştır. Paris’ten kalkan Şark Ekspresi uzun yıllar bu istasyona yolcu indirmiş ve buradan yolcu almıştır.

Sirkeci Garı

NE YENİR?
Eminönü hem turistik bölge hem de alışverişin merkezi olduğu için, burada pek çok çeşit yemek bulabilirsiniz. Balık ekmeğinden, geleneksel tencere yemeklerine, döner ve kebap çeşitlerinden birbirinden leziz tatlılara, her çeşidi bulmanız mümkün.

Balık-Ekmek
İstanbul’un belki de en meşhur sokak yemeği olan balık-ekmek, Galata Köprüsü altındaki restaurantlarda, ya da daha ekonomik fiyatlar sunan Haliç kıyısındaki seyyar teknelerde satılmaktadır.
1950’li yıllardan beri hizmet veren teknelerden balık-ekmek alıp hemen yanı başındaki Boğaz turuna katılmak ise nostaljik bir gelenek haline dönüşmüştür.

Balık Ekmek

Ali Muhiddin Hacı Bekir Lokumları
Yıllar boyunca Türk Lokumu, “Hacı Bekir Lokumu” olarak dillere pelesenk olmuştur. Bunun sebebi ise 1777’den günümüze çizgisini bozmayan Ali Muhiddin Hacı Bekir Lokumları isimli dükkan. İnternetten de sipariş verebileceğiniz dükkana, Eminönü’ne gittiğinizde uğramalısınız.

Ali Muhiddin Hacı Bekir Lokumları

Aynı zamanda Eminönü pek çok meşhur tarihi lokanta, dükkan ve tatlıcıları da barındırıyor. Bunlardan bazıları Nimet Abla Bilet Gişesi, Kuru Kahveci Mehmet Efendi, Konyalı Restaurant, Hafız Mustafa 1864

NASIL GİDERİM?
Şehrin en yoğun semtlerinden biri olan Eminönü’ne gitmek için pek çok alternatifiniz bulunuyor.
Otobüs: Avrupa Yakası’nda neredeyse tüm duraklardan bir Eminönü otobüsü geçer.
Tramvay: T1 Bağcılar-Kabataş Hattı Eminönü Durağı
Marmaray: Sirkeci Durağı
Metro: M2 Yenikapı-Hacıosman Hattı Haliç Durağı
Deniz Ulaşımı: Rumeli Kavağı-Eminönü, Üsküdar-Eminönü, Kadıköy-Eminönü, Haliç Hattı, Adalar-Eminönü ve Sirkeci-Harem Arabalı Vapuru

Abone olmak, beğenmek veya paylaşmak için:

Eminönü” için 6 yorum

  1. Görsel anlamda mükemmel çekimler ve bilgilendirmeler 10 numara.Emegi geçen herkese tek tek teşekkür ederim…

    1. Değerli yorumlarınız içi çok teşekkür ederiz. Ufak da olsa bir katkımız olduysa ne mutlu bize!

  2. Ahhhhhhhh. Sadece simit çay deniz üçlemesi için Eminönü’nden Üsküdar’a vapurla gidip geldiğim günler..
    Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir